Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ile Kocaeliyi konuştuk
Haber
22 Ekim 2020 - Perşembe 16:21
 
Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ile Kocaeliyi konuştuk
- Haberi
Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ile Kocaeliyi konuştuk

RÖPORTAJ/HABER- ADALET BORAResim
ResimResimResimResimResimKocaeli, sanayinin, bilim ve teknoloji üslerinin, üç üniversitesiyle genç nüfusun, limanlarıyla, OSB'leriyle de istihdamın ve yoğun ticaretin merkezi.. Ve durum böyle olunca Emniyetin sağlanması, huzurun ve güvenliğin önemi de bir kat daha artıyor.. Kocaeli Emniyetinin bu anlamda yükü diğer kentlere göre çok daha fazla ve çok daha önem arz ediyor.. işte son zamanlarda başarılarıyla gündemde olan Kocaeli Emniyeti müdürüyle görüşmek üzere, uzun bir aradan sonra ilk defa Kocaeli il Emniyetine gittim.
 Bir yıl önce bu kentte göreve başlayan ve kısa sürede Kocaeli’de adım atılmadık yer bırakmayan, daha göreve başlamasının ilk gününden itibaren sahaya çıkarak gerçekten 'Asayiş Berkemal' duygusunu aşılayan Kocaeli Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu’na konuk olduk. Sayın Tipioğlu’yla Kentten kültüre, teknolojiden asayişe uzanan keyifli ve hatta nehir-söyleşi tadında sohbet ettik..
O kendinden emin bir Emniyet Müdürü. Kararlı. Kuralları ve kaideleri önemseyen, vatandaşa karşı sivil duruşu sergilerken, teşkilatın en üst düzey yetkilisi olarak da düzeni, güveni, huzuru bozanlara da asla taviz vermiyor.. Saygınlık uyandıran bir nezaketle, Anadolu’nun tüm sıcaklığını ve içtenliğini cömertçe sergiliyor. Konuştuğu, görüştüğü tüm insanları ve vatandaşları onure eden bir üslubu var.

Yöneticileri farklı kılan da zaten bu ayrıcalıklı davranışlar değil mi? Her zaman şuna inanmışımdır; mütevazilik, nezaket, alçakgönüllülüktür aslında insanı büyük kılan, ona asıl büyük rütbe olarak yansıyan.. Koltukların gelip geçici olduğu şu yeryüzü arenasında en büyük yönetici ve büyük adamlılık halkla kurulan nezaketli bir diyalogdan, makamda yükseldikçe gücü ve kudreti ele geçirince merhamet ve sevgi duvarlarını yükselten davranışlardan geçiyor.
Kibir kalelerini yıkmış bir yönetici bana göre de topluma göre de ‘büyük adamdır’. Gönüllerde kraldır.. İşte sayın Tipioğlu ile sohbet ederken harici hard diskimize yüklenen duygular bunlardı.. Kocaeli’deki bir yıllık hizmet süresinde kibirden uzak, vatandaşla iç içe, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü adını daha üst seviyeye taşımaya gayret eden ve başaran, gömleğinin sağ kolundaki Türk Bayrağı işlemesiyle vatan, millet ve bayrak sevgisini nakşederken her daim gülümseyen yüzü ve babacan sevecenliğiyle karşısındaki insanda saygınlık uyandıran ve bu kısa sürede kentin yüreğine dokunarak, Edirnelisinden Karslısına kadar herkesin hemşerisi olmayı başarmış bir müdür o..
Tipioğlu yönetimindeki Kocaeli Emniyeti; Suçlulara göz açtırmayan, faili meçhul bir cinayetin kalmaması için gece gündüz çabalayan, uyuşturucu tacirlerine, hırsıza, arsıza, namussuza göz açtırmayan operasyonlar aralıksız devam ederken, diğer yandan pandemi döneminden bu yana sosyal destekten karantina denetimlerine, aranan şahıslara kadar bir dizi başarılı çalışmalara da imza atmaya devam ediyor. Bu kadar büyük yoğunluğa rağmen zerrece yorgunluk belirtisi olmamasının sırrını soruyorum; İşini sevmek, vatandaşın huzur ve güven içinde yaşadığına inanmanın verdiği enerjinin tüm yorgunlukları giderdiğini belirtiyor Tipioğlu.
KOCAELİ HUZUR KENTİ

Evet, Uzun zamandır böylesine keyifli bir sohbet yapmamıştım. Özellikle yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası benim için yani özelimde Emniyet mensuplarına karşı oluşan o tedirgin edici ve güven duygusunu sarsıcı ruh halinin yerini bu güzel sohbettin, güzel ağırlanmanın, nezaketin ve bir o kadarda adalet duygusunun kudretiyle demokrasiye, insan hak ve hukukuna olan inancına şahitlik etmenin huzuru var bende.. Hem kentimiz hem ülkemiz hem de Emniyet Teşkilatı açısından bu kadar umutlanacağımı doğrusu tahmin bile etmemiştim. Bu güveni bize yeniden kazandıran Veysel Tipioğlu müdürüme peşinen bir teşekkürü borç biliyorum
Emniyettin kapısından girdiğiniz andan itibaren hissediyorsunuz bu duyguyu. Özel Kaleminden, korumasına kadar olan tüm personelin tavrı ve duruşu aynı. Konuklarını kapıda karşılayan, konuklarını kapıya kadar uğurlayan Tipioğlu’nun bu hassasiyeti tüm mesai arkadaşlarına da sirayet etmiş. Eğer bir Emniyet Müdürlüğüne huzurla ve kaygı duymadan girebiliyorsanız ve aynı duyguyla ağırlanıp çıkıyorsanız bilin ki; o kentte masumlar galip, suçlular ve suça meyilliler çoktan mağlup olmuşlardır
ADALETLİ OLMAK NAMUS BORCUMUZDUR DİYEN BİR EMNİYET MÜDÜRÜ VE TEŞKİLATI

Kocaeli Emniyet Müdürlük koltuğuna oturduktan sonra dikkatimizi çeken en önemli değişimlerin başında hiç kuşku yok ki, basınla kurulan iletişim ve tabiî ki yapılan tüm çalışmaların ve operasyonların ortak dilde Kocaeli Emniyeti olarak yansıtılması.. İl Emniyet Müdürlüğü olarak 12 ilçede bir bütünlük sağlanmış. Tüm operasyonlar, tüm çalışmalar belirli bir düzen ve işbirliği ve tek bir merkezden yani İl Emniyetten yönetilerek büyük başarılara imza atılıyor.. Suçlulara göz açtırılmıyor. Güven ve huzurun sağlanmasındaki bu başarının baş mimarı elbette ki en üst düzey yetkili olarak Müdür Tipioğlu..
Veysel Müdürdeki güçlü kararlılık kentin huzuruna katkı sunan en önemli özelliği. Kendinden ve kadrolarından emin. Vatan sevgisi, millet ve bayrak sevgisi ortak paydamız diyor. Vatanına, milletine, bayrağına, yasalara ve kurallara uyan tüm vatandaşlarımıza ‘Adaletli davranmak namus borcumuz’ diyor. Kocaeli’yi sevdiğini ve Kocaelilileri daha çok sevdiğini söylemeden geçmiyor..
Emniyet ve Güvenliğin temeline karşılıklı sevgi, saygı ve namuslu ve dürüst insanların güçlü, suçluların ise güçsüz ve mutlaka cezalarını çekmesi gerektiği noktasında kararlı bir duruş sergiliyor Tipioğlu 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Emniyet Teşkilatına olan güvenin sarsıldığını söylediğimde; yüzünde derin bir hüzün dalgası oluşuyor ve ekliyor; Adalet hanım, bu topraklar çok ihanet gördü. Çok saldırılar gördü ama 15 Temmuz darbe girişimi Türk tarihinin gördüğü en büyük ihanettir. Elbette ki Emniyet Teşkilatı da bundan etkilenmiştir ve kısa sürede büyük adımlar atarak bu etkileri ortadan kaldırdık ve insanların birbirine güvenini, kurumlara güvenini zedeleyen bu yapının neden olduğu güven tahribatını uygulamalarımızla tamir ediyoruz. Kocaeli halkı artık rahatlıkla polisine güvenebilir, o kuşku ve tedirginliği duymadan güvenebilir. Kanuna yasaya saygılı herkes bizim başımızın tacıdır. Herkesin başımızın üzerinde yeri var. Yeter ki kanunlara yasalara kurallara devletine milletine bayrağına bağlı olsun. Namusludan ve haklıdan yana olmak, bu memleketten yana olmak boynumuzun borcudur’
diyerek çok önemli bir noktayı daha aydınlatıyor sayın Tipioğlu..
SUÇU İŞLEMEDEN ÖNLEMEK
Kocaeli gibi büyük ve genç nüfusunun yoğun olduğu bir metropolde Emniyet teşkilatına daha büyük işler düştüğü gerçeği de var elbette. Onun için Tipioğlu ve ekibi bu lokasyonda alanı boş bırakmıyor. Çünkü Emniyetin alanı boş bırakması demek suçluların ve suça meyillilerin bu boşluğu doldurması demektir. Bu gerçekle hareket ettiklerinin ve suç işlemeden önlemek için teşkilat olarak büyük gayretler sarf ettiklerinin altını çiziyor sayın Tipioğlu.
Evet, onun sihirli kelimesi bu; suçu işlemeden önlemek. Bunun içinde bilimin tüm donanımları ve teknolojinin tüm imkanlarını kullanmaya gayret ediyorlar..
KOCAELİ’DE BÜYÜK BİR BİRLİK VE BERABERLİK VAR
Bir yıl içinde kent genelinde büyük başarılara imza atılmış bu anlamda; evden hırsızlıkta dokuz ayda yüzde 53.4 oranında, 2020 ilk dokuz ayında mal varlığına karşı işlenen on önemli suçta yüzde 51.9, kapkaçta yüzde 78, yankesicilikte yüzde 74 azalma ve düşüş sağlanmış...
Geçen yılın aynı döneminde ilk dokuz ayda sokakta yapılan uygulamada 539 bin kişi GBT’den geçirilirken. 2020’nin ilk dokuz ayında ise bu rakkam müthiş bir başarıyla tam 4 milyon 353 bin kişi GBT’den geçirilmiş. Bu rakamlar Kocaeli’nin huzur ve güvenli bir kent olmasındaki en önemli göstergeler. Ve bu başarı polis teşkilatı için övünç kaynağı, aynı zamanda alanda hakimiyetinin de önemli bir göstergesi. Kocaeli Emniyetinin mesajı açık ve net ortaya çıkıyor bu rakamlarla. Suç işleyenin yanında kar kaldığı dönemler çok geride kaldı. Polis takip ediyor, tespit ediyor, operasyon yapıyor ve yakalayarak adli makamlara teslim edip görevini tamamlıyor..

Ve tabi ki bütün bu başarıda devletin bütün kurumlarının Kocaeli Valiliği riyasetinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin önemli destekleri, Cumhuriyet Başsavcılığı ve diğer paydaş tüm kurumlarla tam bir uyum içinde suç ve suçlulara karşı top yekûn bir karşı duruşun sonucu olarak başarıyı ve huzuru tahsis ediyor.. Evet şu da bir gerçek ki; Polis alanda olduğunu hissettirdiğinde suçlular alanı terk eder. Alan hakimiyetini bu anlamda çok önemsiyor Veysel Müdür. . Hem temel hak ve özgürlüklerin hem temel güvenlik kaygılarını bir düzlemde ve rahatsız etmeden götürebilme başarısını da gösteriyor Kocaeli Polisi..
Ve bu dengenin nasıl sağlandığı konusunda önemli bir ayrıntıya daha dikkat çekiyor Tipioğlu; Emniyet olarak bunları yaparken suç işleyecek olanların özgürlüğünü kısıtladıklarını, devlet ve vatandaş arasındaki güven ve itimat bağını kuvvetlenmesine yönelik uygulamalar yaparak bunu başardıklarını belirtiyor
Ve aslında tüm sorunların çözümü; Namusludan ve haklıdan yana olmak, bu memleketten yana olmaktan geçiyor.. Anahtar bu. Formül bu. Bunu da bir yıl içinde ziyadesiyle kanıtlamış bir Emniyet Müdürü ve ekibi var karşımızda. Suçluya göz açtırmıyorlar, vatandaşın canını, malını, namusunu korumak, huzurlu bir kentin anahtarı olmak için gece gündüz çalışıyorlar.. Bize de onlara kolay gelsin demek düşüyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emniyet, Müdürü, Veysel, Tipioğlu, ile, Kocaeliyi, konuştuk,
Yorumlar
Haber Yazılımı