Dr. ilhan Kadıoğlu haberpi'nin aşı sorularını cevapladı
Haber
23 Şubat 2021 - Salı 13:17
 
Dr. ilhan Kadıoğlu haberpi'nin aşı sorularını cevapladı
GÜNCEL Haberi
Dr. ilhan Kadıoğlu haberpi'nin aşı sorularını cevapladı

HABERPİ/ÖZEL- İlçe Sağlık Müdürü Dr. ilhan Kadıoğlu Gebze'deki aşılamadaki son çalışmalar ve durumla ilgli Haberpi imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Adalet Bora'nın sorularını cevaplandırdı..
Koronavirüsün yayılmasını önlemede en önemli koruyucu tedbirlerin başında yer alan aşılamaya başta herkes mesafeli davranıyordu. Merak ettik durumu. Acaba halen durum öyle mi yoksa bir gelişme var mı? Gebzelilerin aşıya olan ilgisinin nasıl olduğunu sorduk.. Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kadıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Talep Çok fazla. Bizi ziyadesiyle sevindiren bir gelişme bu. Gebze'de hem aile aile sağlık merkezlerimize hem de devlet hastanemize yapılan başvuru ve talepler her geçen gün artıyor. Örneğin Fatih Devlet hastanesinde daha önce 10 aşı odamız vardı yoğun talep nedeniyle bu sayı şu anda 20'ye çıkarıldı..Sırası gelen vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı davranıyorlar ve bu da bölgemiz açısından gerçekten sevindirici
Aşı sıkıntısı yaşanıyor mu bu yoğun talep karşısındaki sorumuza ise Dr. Kadıoğlu bu konuda bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek; Hayır aşı sıkıntımız yok. Gebze ilçe sağlık müdürlüğü olarak Gebze'deki tüm özel ve devlet hastaneleri ve aile sağlık merkezlerine biz aşı dağıtımı yapıyoruz. Kocaeli'den aşılar bize geliyor ve burada soğuk hava deposunda tutuyoruz. İhtiyaç olduğu kadar dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar yoğun ilgiye rağmen bir sıkıntı yaşamadık' dedi.
Aşıların hastane ve aile merkezlerinde hangi koşullarda muhafaza edildiğine dair ise Kadıoğlu; Türkiye'nin kullandığı aşı korunma konusunda en ideal aşılardan biri. Dondurucularda saklanmıyor ve bu da büyük bir avantaj. Dünyada halen kullanılan aşıların bazılarının bozulmadan korunması için yüksek dereceli dondurucular zorunlu. Biz bu sorunu yaşamıyoruz. Aşılar normal dolaplarda muhafaza edilebiliyor kullanılma süresinde. Ve en önemlisi de dondurucuya konulursa bozuluyor. Tüm Türkiye'de  olduğu gibi Gebze'de de sağlıkçılarımız ve sağlık kurumlarımız bu konuda azami çaba sarfediyorlar' dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dr., ilhan, Kadıoğlu, haberpi'nin, aşı, sorularını, cevapladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı