Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 17:12
 
Devlet maskeye el attı. İşte pilot bölgeler
TEKNOLOJİ Haberi
Devlet maskeye el attı. İşte pilot bölgeler

ADALET BORA/ haberpi- Coronavirüs salgını nedeniyle stokçular ve karaborsacılara bir tokat da Devletten geldi. Milli Eğitim Bakanlığı14 ilde  maske üretmeye başladığını duyurdu.. 
Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  meslek liselerinde ilk maskelerin üretilmeye başladığını söyledi.

 Pilot seçilen illerde müdürler, yöneticiler ve öğretmenlerin büyük heyecan duyduğunu, ülkenin bu zor günlerinde yanında olmak için gece gündüz demeden üretim hatlarını kurmaya başladıklarını belirten Özer, şöyle konuştu: "İlk sevindirici haber Manisa'dan geldi. Manisa'da İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde günde bin hijyen cerrahi maske üretimi başladı. Bir günde 10 bin ilave maske siparişi aldılar. İl müdürümüzü, okul yöneticilerimizi, öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Tüm iller hızla maske üretimine girdikçe talepler en kısa sürede ve en makul fiyatla karşılanıp vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz."
 
Maske siparişine yetişmek için kapasite artıyor
Mesleki ve teknik eğitimdeki üretimi ülkenin ihtiyaçlarına göre yapılandırdıklarını vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "Bu süreçte piyasada sıkıntısı en fazla çekilen materyal maske oldu. Bu nedenle 14 ilde 30 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde cerrahi maske, 3 ilimizde de N95 standardında maske üretimi için pilot okulları seçmiş ve gerekli yatırımları yapmıştık. Piyasadaki maske sıkıntısı nedeniyle bu pilot okullarımıza illerden ve çevre illerden yoğun siparişler verildi. Bu konuda uzun soluklu yatırım yapmak için kapasitemizi artırmaya karar verdik. N95 standardında üretim yapan il sayısını 3'ten 7'ye çıkardık. Cerrahi maske üretecek il sayısını 21'e, okul sayısını ise 37'ye çıkardık."dedi 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devlet, maskeye, el, attı., İşte, pilot, bölgeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı