Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel'den önemli mesajlar
Haber
24 Ocak 2020 - Cuma 11:41
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel'den önemli mesajlar
SİYASET Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel'den önemli mesajlar

ADALET BORA/ haberpi-  Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi..
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkel ilk olarak Beykoz'da bulunan  Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılışını yaptılar..
Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan:Türk-Alman Üniversitesi, iki ülke arasında iş birliğini geliştirmek amacıyla 10 Nisan 2010’da kurulan devlet üniversitesidir. Çift dilli eğitim veren üniversitemiz, ülkemizin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Türkiye yükseköğrenim alanında son yıllarda büyük başarılara imza atmıştır. Üniversite sayımızın 76’dan 207’ye, öğretim elemanı sayımızın 70 binden 170 bine, öğrenci sayımızın da 1,6 milyondan 8 milyona yükselmesi bu başarının en bariz ifadesidir.Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örnek teşkil edecektir” dedi

Merkel ise yaptığı açıklamada; Türk Alman Üniversitesi Türkiye ve Almanya arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneği.Burada hocalar öğrenciler sadece kendileri için değil aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki ilişiklere de zenginlik katıyorlar.. Bu diyalog siyaset için de son derece önemlidir.Alman bilim adamları, aydınları nasyonal sosyalizm döneminde 80 yıl önce Türkiye'ye sığındılar.Türkiye de bugün milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor.Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığını ve özgürlüğünü teşvik eder. 'dedi 


 Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat: 14.30'da Vahdettin Köşkünde Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya gelecek..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, ve, Merkel'den, önemli, mesajlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı