Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 19:46
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklama!
TEKNOLOJİ Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklama!

ADALET BORA/ haberpi- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönemde her alanda olduğu gibi, bilgi ve iletişim teknolojilerinde de Türkiye’yi dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına sokacağız. Yüksek teknolojiye dayalı ürünleri tasarlayan, geliştiren, üreten ve tüm dünyaya satan bir Türkiye için hep birlikte daha çok çalışacağız” dedi.

Bilgi ve teknolojinin, dünyada en hızlı büyüyen sektör olduğunu, Türkiye’de bu sektörün hacminin 17 yılda 20 milyar dolardan 132 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sektörün Türkiye’deki yatırımlarının 100 milyar lirayı aştığını, mobil hizmetlerden faydalanan abone sayısının nüfusla aynı rakama, 83 milyona ulaştığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, veri güvenliğin önemine işaret ederek, “Günümüzde veri, en az petrol kadar önemli hâle geldi. Veri güvenliğini yabancı çözümlerle sağlamaya çalışmak, sınır güvenliğini yabancı askerlere emanet etmekle eşdeğerdir. Bu gerçekten hareketle, veri güvenliği konusundaki yerli ve millî çözüm çalışmalarını hızlandırıyoruz.  ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ anlayışıyla başlattığımız çalışmalarda, henüz istediğimiz yere gelemediğimiz bir gerçektir. Bunun için kamu ve özel sektöre ait veri merkezlerini mutlaka bir düzene sokmamız şarttır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, önemli, açıklama!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı