Çavuşoğlu'ndan küstah Dendias'a tokat gibi cevap
Haber
15 Nisan 2021 - Perşembe 22:14
 
Çavuşoğlu'ndan küstah Dendias'a tokat gibi cevap
SİYASET Haberi
Çavuşoğlu'ndan küstah Dendias'a tokat gibi cevap

Türkiye'ye davetle gelen Yunan dışişleri Bakanından küstah hareket. Bakan Çavuşoğlu yüzüne karşı tüm gerçekleri söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Yunan Mevkidaşı Dendias ile düzenlediği basın toplantısında, şok eden anlar yaşandı. Dostane bir havada başlayan basın toplantısı iki bakan da birbirlerine isimleriyle ve "dostum" diyerek hitap etti. Daha sonra Çavuşoğlu, "pozitif gündemle ilerlemeliyiz" diyerek söz hakkını Dendias'a verdi. Ancak Dendias'ın Türkiye'yi Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamasının ardından Çavuşoğlu bir kez daha söz aldı ve Yunan Bakan'a sert sözlerle tepki gösterdi
Çavuşoğlu, şu açıklamada bulundu:Maalesef ülkeme yönelik kabul edilemez ithamlarda bulundu. Öncelikle Türkiye'nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti, kendi haklarını özellikle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Türk haklarını korumaya muktedirdir. Attığımız adımlar da haklarımızı korumaya yöneliktir. Bu konuları kendi aramızda konuşma konusunda mutabık kaldığımız halde buraya gelip Türkiye'yi suçlarsanız, ben de bunların cevabını vermek durumundayım. Türkiye'de Ortodoks azınlığı Rum Ortodoks olarak kabul ediyoruz. Ama siz ben Türküm diyen Türklere 'Yok sen Türk değilsin, sadece Müslümansın' demeniz de ne insanidir, ne de uluslararası hukuka uygundur. İnsani olarak yaklaşımlarınız farklı olabilir ama bu konuda 3 tane AİHM kararı var. Ve siz bunların Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyorsunuz. Bunlar Müslüman da Rum Müslüman mı? Bunlar kendisi ‘Ben Türküm’ diyorsa Türktür, bunu da böyle kabul etmek durumundasınız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çavuşoğlu'ndan, küstah, Dendias'a, tokat, gibi, cevap, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı