Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 11:06
 
BÜYÜKŞEHİRLERLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME
SİYASET Haberi
BÜYÜKŞEHİRLERLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

Büyükşehir Belediyeleri Taslağı'na göre ilçeler merkez ve taşra olarak ikiye ayrılacak. Taşra ilçelerine ayrı bütçe verilecek. Belediye ve bakanlık dışında kimsede imar yetkisi olmayacak. Belediyenin yapmadığı işi valilik yapacak.

İktidar tarafından hazırlıkları süren Büyükşehir Belediyeleri Taslağı, finansman ve etik düzenlemelerin dışında, bu belediyelerin idari yapı ve ilçelerle olan ilişkileri konusunda da yeni düzenlemeler getirecek.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, 
İmar planı hazırlamakta esas yetkili belediye meclisleri olacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın resen plan yapma ve kontrol yetkisi olacak. TOKİ, Özelleştirme İdaresi gibi imar yetkisi olan kurumlardan bu yetki alınacak. Bakanlık ise yetkisini okul, kamu binası, kaymakamlık binası yapımı gibi zorunlu hallerde kullanacak.
Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki görev ve yetki ihtilaflarıı giderilecek. Belediyeler 'merkez ve taşra' olarak ikiye ayrılacak. Merkeze uzak taşra belediyeleri, rutin hizmetlerini yapacak ve buna göre bütçe oluşturulacak. Örneğin zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri taşra belediyeleri kendileri yapacak. Bugünkü uygulamada en çok şikâyet konusunu bu hizmetlerin merkezden yapılması oluşturuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRLERLE, İLGİLİ, FLAŞ, GELİŞME, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı