Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 20:58
 
Büyükakın: Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmeyin
GÜNCEL Haberi
Büyükakın: Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmeyin

Kocaeli Turizm Çalıştayı’na katılan Başkan Büyükakın, ‘’Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmeyin’’ dedi..

RYP By Wyndham otelde gerçekleştirilen Çalıştaya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Suat Yıldız ve diğer davetlilerin yanı sıra turizm sektöründe faaliyet sürdüren firma temsilcileride hazır bulundu.


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Tahir Büyükakın, Kocaeli’nin turizm çeşitliliğini değerlendirmek, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele almak, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizmek, kurumların turizme yönelik gündemlerine temel teşkil etmek amacıyla 8-9 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan Turizm Çalıştayı’na katıldı. Turizm alanında faaliyet gösteren sektör temsilcilerine seslenen Başkan Büyükakın, “Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmeyin. Turizm alanında yükselen bir yıldız olarak görmenizi istiyorum” dedi.

 

“KONGRE TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNMAKTADIR”

Amsterdam’da ki ziyaretlerinde dikkatlerini çeken diğer bir hususun ise kentin etkinlikler şehri olmasıydı diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Büyükakın, “Kitap Fuarı, 23 Nisan Çocuk Fuarı, Tarım Fuarı, Bilim Fuarı, Kartepe Zirvesi ve Tarih Sempozyumları gibi büyük uluslararası etkinlikler gelenekselleştirilerek Kongre turizmine önemli katkılar sunmaktadır. Mavi bayraklı plajlarımız da bizler için önemli fırsat sunmaktadır. Endüstriyel dönüşümün en güzel örneklerinden eski SEKA Kâğıt Fabrikası aynı zamanda bir kültür alanıdır. Bu bölgede turizm açısından ayrı bir öneme sahiptir. Kent markalama çalışmaları kapsamında “Kocaeli Yöresel Yemekleri Kitabı” ve “Kocaeli Yöresel Türküleri Albümü” hazırlandı. Hediyelik eşya alanında eğitim açısından üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Bunun yanı sıra Kentimizin dört mevsimini anlatacak tanıtım filmleri için alt yapı çalışmaları başlatıldı. Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürlüğümüzü de kurarak bu alanda ki irademizi ortaya koyduk” vurgusu yaptı.

 

“TURİZM MASTER PLANI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Hanibal’in mezarı gibi Fatih Sultan Mehmet Han’ın Gebze’de konakladığı Hünkar Çayırının da Kocaeli’nin turizminin gelişmesi açısından Panoramik bir müze olacak bir çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Büyükakın, “Orası tamamlanınca çok önemli bir turizm destinasyonu olacak. Rota planlamalarında havza anlayışını da yerleştirmeliyiz. Tarih turizminde çok önemli fırsatlar yatıyor kentimizde. Bunu da beraber belirlemeliyiz. Eko turizm ve permakültür alanında gelişme kaydetmeliyiz. Kuzey Marmara otoyolumuzla birlikte Kandıra ve Kartepe bölgelerimiz turizm açısından önemli fırsatları içerisinde barındırıyor. Turizm Master planı çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla Kocaeli’nin gerçekten turizm potansiyelinin olduğunu daha iyi anlayacağız. Buradan turizm sektöründe faaliyet sürdüren firmalara da seslenmek istiyorum. Önümüzde ki günlerde turizmin her alanında çok önemli gelişmeler yaşayacağız. Uluslararası etkinliklerle birlikte turizm alanına katkı sunacağız. Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmemelerini turizm alanında yükselen bir yıldız olarak görmelerini istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükakın:, Kocaeli’yi, sanayi, şehri, olarak, görmeyin,
Yorumlar
Haber Yazılımı