Haber Detayı
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 12:56
 
Büyükakın'ı öldür ama hakkını teslim et Türkkan!
GÜNCEL Haberi
Büyükakın'ı öldür ama hakkını teslim et Türkkan!

HP/CENGİZYÜCAK Rahmetli büyüklerimizden bize ulaşan bir tavsiyedir "yiğidi öldür ama hakkını teslim et" sözleri..
Şimdi İYİ Parti Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın yapımı 5 Milyar Doları bulacak olan Gebze-Darıca Metro projesininin maliyetini Ulaştırma Bakanlığına yüklemesini eleştiri konusu yapınca aklıma rahmetlilerin o tavsiyesi geldi ve "Büyükakın'ı öldür ama hakkını teslim et Türkkan" diye mırıldandım..  
"Mırıldanmak yeterli değil Yücak" dedim ve yazmaya karar verdim..
Gebze-Darıca Metro projesi hazırlanıp ihale edildiği zaman Tahir Büyükakın, Bilecik Valisi idi ama Lütfü Türkkan İYİ Parti Kocaeli milletvekili idi ve keşke o zaman projeye ve ihalesine imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na sıralasaydı "Bu projenin maliyeti Kocaeli Büyükşehiri batırır ve bunun faturasını Kocaelililer öder" şeklindeki eleştirilerini..
Şimdi ne yaptı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütçesi ile yapımı çok uzun yıllar sürecek olan bu projeyi, Gebze'nin tam göbeğinde "enkaz yığını" halinde bırakmamak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine olan güvenini de devreye sokarak Ulaştırma Bakanlığına yükledi..
Fena mı etti?
Bakın şimdi ne olacak;
hem metro daha çabuk bitecek
hem Gebzeliler metroya daha erken binecek
hem maliyetini Bakanlık ödeyecek
hem de Kocaelilinin parası cebinde kalacak..
Yarım asırdan beri devlete en yüksek vergiyi ödemiş olan Gebze'ye yapılan metronun parasını da varsın bu kez Devlet ödesin ne olacak? 
Şimdi İYİ Partinin Gebze ve Kocaeli ile bağlantısı sadece Dilovası'ndaki yağ fabrikası ile özel misafirlerini de ağırladığı çiftlik evinden ibaret olan Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan, Ulaştırma Bakanlığına verdiği soru önergesinde bakın ne diyor;
"Gebze – Darıca metro hattı projesi Bakanlığınız tarafından tekrar gözden geçirilmiş midir? Geçirildiyse projenin maliyeti yeniden hesaplanmış mıdır? Bakanlık olarak bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne herhangi bir görüş ya da öneride bulunulmuş mudur? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı tahmini geliri 3.4 milyar TL ve gideri de 3,4 milyar TL’dir. Bununla beraber 6 milyar TL ile Türkiye’nin en borçlu belediyesidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2022’de bitirilmesi planlanan metro yatırımını tamamlayacak bütçesinin bulunmadığı istatistiklerden anlaşılmaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019 yılı toplam bütçesi ise 27,7 milyar TL’dir. Bakanlık olarak 2019 yılı için belediyelerin yerine üstlendiğiniz yatırım tutarı toplam olarak ne kadardır?"
Bakınız sayın Türkkan rakamı kendiniz veriyorsunuz "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı tahmini geliri 3.4 milyar TL ve gideri de 3,4 milyar TL’dir." diye. İşte Büyükakın'da bu bütçe ile bu projenin  yapılamayacağını gördüğü için bu projeyi Devlete pas ederek hem Kocaeli Büyükşehir'i hem de Gebzelileri bu sıkıntılı durumdan kurtarma yoluna gitti.. 
Siz bunun nesini eleştiriyorsunuz?
Sizi bilmem ama bir Gebzeli olarak doğru bir karar olarak görüyorum bunu..
"Büyükakın'ı öldür ama hakkını teslim et Türkkan" dedim ya, alın size bunun için iki güzel örnek daha;
Geçtiğimiz hafta Kocaeli'de yayın yapan özel bir televizyona konuk olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait 15 lojmanın "personel veya misafir istihdamı" kullanımından alarak gariban ve kimsesiz vatandaşların konuk edilebileceği "barınma evleri"ne dönüştürdüklerini ve ayrıca Kandıra ve Kerpe sahillerinde yine belediye ait bungalov tipi evlerden oluşturulmuş iki sosyal tesisin de belediye personellerinin kullanımından alınarak, girdikleri sınavlarda başarılı olmuş olan Kocaelili öğrencilere "yaz tatili ödülü" amacıyla kullanıma soktuklarını açıkladı..
Ve yine o programda tasarrufa önem verdiklerinin altını çizen Başkan Büyükakın  "En önemli mesele bütçe meselesidir. 4 aylık sürede öncelikleri yeniden belirleyip tasarruf sürecine başladık. Genel talimatımız: Oturduğunuz koltuk kırık değilse yeni koltuk almayacaksınız. Ben makam odamda değişiklik yapmadım, en az 15 yıllık mobilyaları kullanmaya devam ediyorum. Halkımızın kaynakları kısıtlı, bu kaynakları mobilya yenileyerek kullanmak yerine tasarruf etmeyi seçtik. En önemli kaynak kullanımı, tasarruf etmektir." dedi..
Son bir örnek daha vereyim sayın Türkkan;
Dün Kocaeli basınında çıktı "Büyükakın, Başkana tahsisli makam araçlarından lüks jipi satışa çıkarttırdı" haberi..
Evet Türkkan "Büyükakın'ı öldürme demiyorum ama önce hakkını teslim et" diyorum..
Peki Büyükakın, Türkkan'a ne diyor?
Başkan Büyükakın, hizmet yatırımlarını eleştiren İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a twitter sayfasından verdiği cevapta "Kocaeli’ne hükümet eliyle yapılmış en büyük yatırımı kazandırırsın, anlamayan yine anlamaz. Lütfü Türkkan anlamadı diye, hizmetten, yatırımdan, Kocaeli’ne kazandırmaktan vazgeçecek değiliz. Anlamasını da bekliyor değiliz. Gölge etmesin başka ihsan istemez." dedi.. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükakın'ı, öldür, ama, hakkını, teslim, et, Türkkan!,
Yorumlar
Haber Yazılımı