Bir insanlık provasıdır ramazan!
Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 11:22
 
Bir insanlık provasıdır ramazan!
GÜNCEL Haberi
Bir insanlık provasıdır ramazan!

SERPİL ÜNAL- Sabrın, şükrün merhametin ayıdır, Ramazan-ı Şerif ayı. Bu ayı diğer aylardan ayıran sadece, bir ay boyunca sadece oruçla midemizi dinlendirmekle kalmayıp, insanın özündeki tüm iyilikleri güzellikleri ortaya çıkarmak için, kendimizi seve - isteye zorluyoruz.

Bir yıl boyunca, pekte kulak vermediğimiz, bozulmamış fıtratımız olan, vicdanımızın sesini can kulağıyla dinler buluyoruz kendimizi. Tüm sorumluluklarımızın farkında olduğumuz bu ay, adeta tadı damağımızda kalan, bir insanlık provası oluyor bizim için. 
Sadece, iki ezan arasındaki mükafatı dünyada bildirilmeyen açlık,sabrı, şükrü, paylaşmayı öğretiyor bize.

Bedenin ruha tabi olduğu bu ayda, doğruluğun, dürüstlüğün tadına varıyoruz. Bütün bedenin dili olduğunu hatırlıyoruz. Dilimizle yalan söylememeye, gözümüzü başkasının malına dikmemeye, bedenimizle çalışıp kazandığımızı, gönül rahatlığıyla elimizle paylaşmanın, insana verdiği huzuru yaşıyoruz. Ramazan açken tattığımız enbüyük lezzet oluveriyor bizim için.

Zenginle fakirin arasındaki uçurumun git gide açıldığı günümüzde de, sofrasına bir çeşit fazla yemek koyabilmenin, biraz nefes alabilmenin adı oluyor ramazan. Bir kolinin içine sıkıştırılmış bir nefes...Bazılarımız, gününün rızkını bulmanın yolunu ararken, bazılarımız da gelecekteki torunlarının bile rızkını kenara koyuveriyor, eh işte, insan ve ömründen uzun olan hayalleri

Ahh ramazan, geliyorsun yılda bir, ağzımıza bir parmak bal çalıp gidiyorsun, Keşke bir salgın olsan insandan insana bulaşan, tüm dünyaya yayılan. Aşın falan da bulunmasa, kimse aç açık uyumasa ne kadar güzel olurdu...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, insanlık, provasıdır, ramazan!,
Yorumlar
Haber Yazılımı