Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 15:21
 
BAŞKAN BIYIK HAYALİNDEKİ DARICA'YI ANLATTI
- Haberi
BAŞKAN BIYIK HAYALİNDEKİ DARICA'YI ANLATTI

HP/CENGİZYÜCAK Yaşamın her alanında olduğu gibi siyasette de "istikrar" kişiyi hak ettiği yere taşıyor. Bunun Kocaeli bölgesindeki en somut örneklerinden birisi de Darıca'nın yeni belediye başkanı Muzaffer Bıyık..

 

17 yıldan beri genelde ve yerelde hep iktidar olan bir partinin ilçe başkanlığı koltuğunda taliplilerinin bol olmasına rağmen 9 yıl boyunca her kongrede ilçe başkanı seçileceksiniz ve bunu 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde önce Ak Parti Darıca Belediye Başkan adaylığı ve akabinde de Belediye Başkanlığı ile taçlandıracaksınız..

Bunun adı da istikrar, bu işin sırrı da istikrar..


"Siyasete adım atarken var mıydı aklınızda bir gün bu kente belediye başkanı olma hayaliniz" diye sorduğumda gülümsüyor ve "Bırakınız belediye başkanı olmayı bir tarafa ilçe başkanı olma hedefim bile yoktu Cengiz bey. Normalde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından beri ilgi ile izleyip inandığım,  takdir ettiğim sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yeni siyasi yolculuğunda kendisine bir parti üyesi olarak destek vermek için siyasete girdim. Esnaf olduğum için ilk ilçe yönetim kurulu üyeliği teklifinde bile 'acaba zaman ayırabilir miyim' diye düşündüm. İlçe Başkanımız Hakan Höbek'in istifasından sonra yerine yönetim kurulumuz içinden ilçe başkanı olması için Tuncay Kaya arkadaşıma oy verdim. Lakin partili büyüklerimizin istişaresi sonrası o dönemki il başkanımız Zeki Aygün  'görev senindir' şeklinde karar verince, bana da bu kararın gereğini yapmak düştü" diyor..

Görüntünün olası içeriği: Muzaffer Bıyık, oturuyor ve iç mekan

-Bu görev süreniz tam dokuz yıl sürdü. Bu süre Ak Parti Kocaeli ilçeleri içinde bir rekor. Zeki Aygün, Mahmut Civelek ve Şemsettin Ceyhan olmak üzere Ak Parti Kocaeli'de üç il başkanı değişti ama siz hep koltuğunuzda kaldınız. Nasıl başardınız bunu?

-Samimiyet ve sahicilik... hep sahici oldum. Hem partili arkadaşlarıma hem de Darıcalılara karşı hep olduğum gibi davrandım. Kimseye karşı kafamın geri kısmında başka bir planım olmadı. Yapamayacağım hiç bir söz vermedim, verdiğim sözün hep arkasında durdum. Ve bir de en önemlisi ticaret ile uğraşmama rağmen ne belediye ne de başka bir kamu ile tek bir kuruşluk ticari ilişki içine girmedim. Siyasetimizi yaparken de ilçe yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla hep kendi cebimizden para harcadık, kimseden maddi bir beklenti içinde olmadık..


-Belediye başkan adayı olmaya ne zaman karar verdiniz?

-2014 yerel seçimlerinde aklımdan geçti ama o günün siyasi dengelerinde aday olarak çıkmamın zor olacağını görünce hiç bir adım atmadım. 2019 seçimlerine giderken belediye başkan adayı olabileceğimin ve seçimi de kazanabileceğimin ışığını hem partimden hem de Darıcalılardan alınca adaylık başvurumu yaptım.


-Darıca'yı yönetebilme konusunda tereddüde düştüğünüz oldu mu hiç?

-Hiç olmadı. Ben bu kentte doğdum, bu kentin okullarında okudum ve bu kentte ticaret hayatına atıldım. Dolayısı ile kenti de kent halkını da çok iyi biliyorum, tanıyorum. Fırıncı esnafı olduğum için ilçenin hangi cadde ve sokağında kaç tane çukur olduğunu ve asfaltlanması gerektiğini dahi biliyordum. Dokuz yıllık ilçe başkanlığım boyunca zaten ilçenin sorunlarının çözümü için gerek belediyemiz ve büyükşehir belediyemiz ve gerekse de diğer kamu kurumları ile ilişki içindeydik. Mesela Denizyıldızları okulu havuzunun  halka açılması fikrimizi, bir ilçe başkanı olarak gerekli girişimmlerde bulunarak hayata geçirdik. Dolayısı ile belediye başkanı olduğum takdirde hem sorun çözebilirim hem de kentin ihtiyacı olan yeni projeler üretebilirim diye kendime güvenim tamdı..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve iç mekan

-Darıca'nın önceliği nedir şu an?

-Gebze ile Darıca yaşamsal açıdan bir bütün adeta. Gebze'den  Darıca'ya geçişte İstasyon mahallesinde özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok trafik sıkışıklığı oluyor. Bunu acil olarak çözmemiz lazım. Çözüm alternatif girişler yapmaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Tahir Büyükakın ile bu konu üzerinde çalıştık. Gebze Tatlıkuyu'dan Eskihisar'a inen yolun, Cengiz Topel caddesi ile İstasyon Adnan Menderes Kültür Merkezi arkasındaki yol ile birleştirilmesi çalışması tamamlandığında İstasyon Işıklar kavşağındaki trafik yükü biraz daha azalacak. Darıca'ya başka alternatif giriş çalışmalarımız da devam ediyor..


-Darıca'da doğdunuz, okudunuz, büyüdünüz ve şimdi doğduğunuz kentin belediye başkanısınız. Bu kent için bir hayaliniz var mı?

-Olmaz mı..tabi ki var.. Darıca'da sanayi olmaz. Deniz kenarında kurulan ve tarihi bir geçmişi olan Darıca'dan tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzelliğiyle çok güzel bir "Turizm kenti" olur. Sahillerimizi daha da büyüterek genişleterek, Gebze ve Tuzla ile birleştirmeyi düşünüyoruz. Darıcalıların en ufak bir tedirginlik yaşamadan tertemiz bir denizde yüzmesini sağlamak için çalışıyoruz.

-Kültür kenti dediniz. Bunun için var mı bir projeniz?
-Restorasyonu tamamlanan tarihi İskoliye Mektebini, İskoliye Sanat Akademisi olarak faaliyete açıyoruz. Burada Tiyatro ve Müzik Okulu da yer alacak. Gençlerimize ve öğrencilerimize yönelik olan bu projeyle birlikte Darıca’da kültür sanat alanında önemli bir eksiklik de giderilmiş olacak. Sonra Çayırova ilçemizde başarı ile uygulandığını gördüğümüz her mahallede bir "Semt Konağı" inşa etmek yolu ile kültür ve sanat çalışmalarına kadınıyla erkeğiyle mahalle halkını dahil etmek istiyoruz..

-Teşekkür ederiz Başkan..bize ayırdığınız süre bitti. Son olarak ekleyeceğiniz bir şey var mı?
-Ayağınıza sağlık, biz teşekkür ederiz. Şu duvarda asılı duran çerçevede benim adaylık sürecimde Darıcalılara söz verdiğim hizmetlerin yazılı olduğu seçim beyannamem var. Unutmayalım, unutturmasınlar diye bu bütün başkan yardımcılarımızın ve birim müdürülerimizin odasında asılı. Hepsini tek tek yerine getireceğiz inşallah. Çocuklarımıza güzel bir Darıca bırakmak için elimizden gelenin fazlasını yapma gayretindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Muzaffer Bıyık dahil, takım elbise             

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, BIYIK, HAYALİNDEKİ, DARICA'YI, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı