Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 03:49
 
Bakan Selçuk'tan ara tatil açıklaması
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
Bakan Selçuk'tan ara tatil açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Habertürk tv'de Fatih Altaylı'nın Teketek televizyon programında, eğitim sistemine yönelik sorulara cevap verdi. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Bu tatiller nereden çıktı? Anne babalar şikayetçi" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"Birçok ülkenin adını saydınız. Anglosaksonları ve Japonya'yı saydınız. Bütün bu ülkelerde hiçbirinde 3 ay tatil yok. 3 ay tatil Türkiye'de neden var?  Şimdi bu alışkanlık bütün ülkelerde kaldırıldı da bizde niye devam ediyor? Asıl önemli olan şey şu, bu basit takvim değişikliği değil. Bunun arkasında yatan binlerce makale var. Türkiye'de 180 okul iş günü, Avrupa ortalaması 200-210 gün. Japonya 240 gün. Biz bu iş gününü arttırma derdinde değiliz. Bizim sıkıntımız şu, literatür diyor ki; 'Yaz tatili ne kadar uzun olursa yaz unutması o kadar uzun olur.' deniliyor. Bilimsel bir gereklilik. 'Eğer yaz tatili uzun olursa sosyal sınıflar arasındaki öğrenme farkı ortaya çıkar' deniyor. 'İmkanı olan veliler çocuklarına eğitimsel değer katar ve çocuklar arasındaki fark iyice artar.' deniliyor. İmkanı daha iyi olan veliler yazın çocuklarına ayrı bir eğitimsel değer katarken imkanı olmayanlar bunu yapamayacağından çocuklar arasındaki fark iyice artar".

Tatil süresinin kısalmadığına vurgu yapan Selçuk, sadece günlerde düzenleme yapıldığını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Selçuk'tan, ara, tatil, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı