Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 15:41
 
Bakan Selçuk güçlü geleceğin adresini gösterdi
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
Bakan Selçuk güçlü geleceğin adresini gösterdi

ADALET BORA/ haberpi- Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,güçlü bir geleceğin güçlü öğretmenlerle mümkün olduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl Ekim ayında kamuoyuyla paylaştığı '2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine doğru katedilen yolu, hayata geçirilen projeleri "Birlikte Bir Yıl" Toplantısında kamuoyuyla paylaştı.
Vizyonun çıkış noktasının "öğretmen" olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, "Güçlü Öğretmen Güçlü Gelecek" mesajıyla meslektaşlarına dönük olarak bir yılda hayata geçirilen projelerden en önemlilerini özetlerken, 'Öğretmen Destek Noktaları' ile  Türkiye'nin dört bir yanında mesleki gelişim programlarıyla 947 ilçede mesleki gelişim sürecinde dünyadaki güncel gelişmeler ışığında öğretmenlerin  yanında olacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk açıklamasında "Ülkenin dört bir yanındaki okullarımıza çok daha geniş bir bakış açısıyla bakmaya ihtiyacımız vardı. Okullarımızda yaşanan sorunları, aksaklıkları, eksiklikleri ve ihtiyaçları; okulun kendi içinde gerçekleştirdiği avantajlı durumları, imkânları ve öğretmen/yönetici gayretiyle yürütülen projeleri, kısacası okul kapasitelerini belirleyebilmek için Coğrafi Bilgi Sistemini kurduk.
Aldığımız her kararı, başlattığımız her uygulamayı, sadece öğrencileri ve eğitimcileri değil, ülkenin geleceğini ve istikbalini kucaklayacak bir değişim hamlesi olarak gördük. Bu yüzden temel akademik, dijital, sosyal, duygusal becerileri kazandırmayı ana hedef hâline getirdik. İş dünyasıyla birebir etkileşim kurarak "Eleman arıyorum bulamıyorum- iş arıyorum bulamıyorum." çıkmazını ortadan kaldırmaya başladık.
Bir yıllık süreçte eğitimde en temel sorunlardan biri olarak görülen çocukların ilgi ve yeteneklerinin keşfedilerek doğru şekilde yönlendirilmesi için yetenek taraması yapıldı ve e-rehberlik modülü oluşturuldu.
E-portfolyo çalışması ile öğrencinin doğru tanınması için bir dosya oluşturuldu. Öğrencinin okuduğu kitaplardan, aldığı sertifika ve ödüllere kadar tüm donanımını tek bakışta görebilecek bir düzenleme hayata geçirildi.
Sınıf dışında eğitim için Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çağın gerekliliklerine göre güncellendi. Türkiye'nin her yerindeki öğrenci ve öğretmenlere eşit imkan sunabilmek için uydu üzerinden internet hizmeti sağlandı. EBA mobil uygulaması ile öğrenme zamandan ve mekandan bağımsız hale getirildi."dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Selçuk, güçlü, geleceğin, adresini, gösterdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı