Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 17:44
 
Bakan Akar'dan İdlib ve Güvenli Bölge açıklaması
ASAYİŞ Haberi
Bakan Akar'dan İdlib ve Güvenli Bölge açıklaması

ADALET BORA/ haberpi- Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile İzmir'deki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. 
Son dönemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile 21 Ağustos'taki telefon görüşmesinde Güvenli Bölge'ye ilişkin planın birinci aşamasının başlamasına yönelik mutabakata varıldığını hatırlattı. Güvenli Bölge’nin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının planlandığını ifade eden Bakan Akar, "Bu konudaki koordine ve müşterek çalışmalarımız devam ediyor. ABD Savunma Bakanı Esper ile telefon görüşmemizde planlamanın birinci aşamasının başlatılmasına ve ileri aşamaların ele alınması için askeri heyetlerin tekrar Ankarada’da bir araya gelmesi konusunda mutabık kalmıştık. Birleşik Müşterek Harekât Merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladı. Merkezin komutası Türk ve ABD’li birer general tarafından gerçekleştiriliyor. Birinci safha faaliyetleri ile ilgili sahada uygulamalara geçildi. Bu kapsamda 14 Ağustos’ta ilk İHA uçtu. İlk ortak helikopter uçuşu bugün öğleden sonra yapılıyor. Ayrıca teröristlere ait mevzilerin ve tahkimatın tahribine de başlandı." dedi.
İdlib'de yaşananlara da değinen Bakan Akar,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü anımsattı. Görüşmede, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın rejimin İdlib'deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını, Suriye'deki çözüm çabalarına zarar verdiğini belirttiğini bildiren Bakan Akar, "Rejimin bir bölgeyi yani Han Şeyhun bölgesini harekât alanı ilan etmesi, burayı giriş çıkışlara kapatması ve operasyon yapması İdlib ile ilgili anlaşma ve mutabakatlara kesinlikle aykırı. Bu operasyonlar sorunların çözümüne değil, tam tersine durumun daha da içinden çıkılmaz hale gelmesine neden oluyor. Rusya ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak Rejim tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sivil ve masum insanlara büyük zararlar veriyor. Yaşananlar her geçen gün büyük bir insanlık dramına dönüşüyor. Rejim, saldırılarıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nin sınırlarını ihlal ediyor. Rusya Federasyonu makamlarına her seviyede yapılan tüm uyarılara rağmen Rejim operasyonlarına devam ediyor. Bu saldırılar zaten hassas olan bölgedeki güvenlik ihtiyacını daha da acil hale getiriyor. Gözlem Noktalarımız kendilerine verilen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmeye devam ediyor. Gözlem noktalarımıza veya oradaki varlığımıza yönelik herhangi bir saldırı olması durumunda meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın." diyerek konuşmasını sürdürdü.
Rusya Federasyonu destekli rejimin, karadan ve havadan köylere yönelik saldırılarıyla mutabakata ve anlaşmalara aykırı olarak toprak işgali yaptığını belirten Bakan Akar, "Masum bölge halkı da tüm direnişine rağmen topraklarını kaybediyor. Bu durum ise yoğun göç ve radikalleşmeye sebep oluyor. Saldırılar 700'den fazla kadın, çocuk, genç ve yaşlı masum insanın hayatını kaybetmesine, 500 binden fazla insanın yaşam alanlarını terk etmesine, güvenli olarak gördükleri sınırlarımıza doğru göç etmesine neden oldu. 4 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yapan Türkiye’ye yönelik ilave göç daha büyük insani trajediye neden olabilir" ifadelerini kullandı.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içinde ve yurt dışında gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden FETÖ, PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini her türlü tehdit ve tehlikeye karşı 'ölürsem şehit kalırsam gazi' anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Bakan Akar, terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Bakan Akar, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kim olursa olsun teröre doğrudan ya da dolaylı olarak destek olan, yardım yataklık yapan, devletin imkanlarını terör örgütlerinin karanlık amaçları doğrultusunda kullananlar ve demokratik hak ve özgürlükleri istismar edenlerle anayasa ve yasalar çerçevesinde gerekli işlemlerin yapıldığını ve yapılacağını herkesin çok iyi anlaması gerekir" diye konuştu.
Terör örgütüyle mücadelenin artan bir kararlılık ve artan tempoda devam ettiğini ifade eden Bakan Akar, “Hudut güvenliğini ileriden sağlamak, Sinat-Haftanin bölgesinde bulunan teröristleri ve kullandıkları mağara ve sığınakları tahrip ve imha etmek için Pençe-3 Harekâtı’nı dün akşam itibarıyla başlattık” diye konuştu. Operasyonda Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların yanı sıra helikopterlerin, İHA ve SİHA’ların, Fırtına obüslerin, yerli ve milli diğer silah ve mühimmatların da kullanıldığını açıklayan Bakan Akar, "Operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Teröristlerin teslim olmaktan ve bu işten vazgeçmekten başka şansları yok. Komandolarımız, Mehmetçik teröristlerin inlerine girmeyi ve buraları tek tek temizlemeyi sürdürüyor. Mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir." diye konuştu.
Hakurk bölgesindeki Pençe-1 ve Pençe-2 harekâtlarının da devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “ Pençe-1 Harekatında 64, Pençe 2 Harekatında 16 olmak üzere son 8 ayda Irak’ın kuzeyindeki operasyonların tamamında toplam 654 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.
Emine Bulut’un Kırıkkale'deki bir lokantada eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülmesiyle yeniden gündeme gelen kadına yönelik şiddetle mücadeleye de değinen Bakan Akar, "Emine Bulut'un hunharca katledilmesi karşısında milletçe ve Silahlı Kuvvetler olarak hepimiz derin bir üzüntü yaşıyoruz. Bütün kadın cinayetleri aynı üzüntüyü oluşturuyor. Bakanlığımız tarafından her yıl yaklaşık 500 bin gencimize askerlik eğitimi süresince askeri kültür derslerinin yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordineli olarak 'Kadın erkek eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele' eğitimleri verdik. Böylece gençlerimizin ülkemiz için daha duyarlı, bilgili ve iyi birer vatandaş olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu konudaki çalışmalara ilgili Bakanlığımız ve kurumlarımızla daha da ağırlık vermemiz gerektiğini görüyorum. Arkadaşlarımız bu konuda ilave tedbirleri alarak planlamaları yapacak." dedi.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Akar'dan, İdlib, ve, Güvenli, Bölge, açıklaması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı