Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 20:47
 
Ali Babacan'ın partisi için Flaş iddia
- Haberi
Ali Babacan'ın partisi için Flaş iddia

Ali Babacan'ın partisinin ismi ve logosu anketle belirlendi iddiası

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Abdullah Gül'ün de destek verdiği Ali Babacan'ın partisinin kuruluşunun hafta sonunda tamamlanacağını iddia etti. Selvi, partinin isim ve logosunun da belli olduğunu öne sürdü


Ali Babacan'ın yeni partisinin ismi ve logosunun belli olduğu iddia ediliyor. İddianın sahibi ise Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi. Selvi bugünkü köşe yazısında, Ali Babacan'ın yeni partisinin isim ve logosunun bir anketle belirlendiğini, kuruluşunun da hafta sonunda yapılacağını öne sürdü.

Selvi, bugünkü köşe yazısında yeni partinin AK Parti'yi nasıl etkileyeceğini de kaleme aldı. 

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde: 

Abdullah Gül - Ali Babacan partisinin kuruluşu için artık geri sayım başladı. Bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta partinin kurulması bekleniyor. "Şubat ayına kalabilir" diyen de var. 

Partinin kuruluşu için önce 300 kişiden oluşan 24 ayrı çalışma grubu oluşturulmuştu. O çalışmalar 1 ay önce tamamlandı. Parti çalışmalarını yürütmek üzere Ali Babacan, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, İbrahim Çanakçı, Birol Aydemir, Metin Kilci ve Candan Karlıtekin'den oluşan "girişim grubu" oluşturuldu.

AK Parti muhafazakâr demokrat bir parti olarak kurulmuştu. Gül-Babacan partisinin ise liberal demokrat bir çizgide olacağı söyleniyor. 

Milletvekilleriyle temas kurmadıklarını söylüyorlar ama bağımsız milletvekillerinden birkaçıyla irtibat kurulduğu biliniyor. Bir ara eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül'ün bir numaralı kurucu olmak istediği konuşuluyordu ama doğrulanmadı. 

İki hafta önce partinin isim ve logosu için öneriler alındı. Sonra bunlar toplanarak bir ankete dönüştürüldü. İsmi, logosu, programı ve tüzüğü hazır. Genel merkez binasının ise tadilatı sürüyor. 

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan partilerinin ilk sınavı 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak. 2023 seçimleri ittifakların seçimi olacak. 'Cumhur ittifakı' ile 'millet ittifakı' yarışacak. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda yüzde 50 artı 1 arandığı için Davutoğlu ve Babacan partilerinin ne kadar oy alacağından ziyade AK Parti'ye ne kadar zarar verebilecekleri üzerinde duruluyor. "Yüzde bir-yüzde iki oranında oy alsalar dahi zarar verir" deniliyor.
Yaznın tamamını okumak için tıklayını

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali, Babacan'ın, partisi, için, Flaş, iddia,
Yorumlar
Haber Yazılımı