Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 06:03
 
ABD'DEN YENİ MAZLUM KOBANİ AÇIKLAMASI
GÜNCEL Haberi
ABD'DEN YENİ MAZLUM KOBANİ AÇIKLAMASI

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, gazetecilerin sorularını yanıtlarken 'Mazlum Kobani' olarak bilinen Ferhat Abdi Şahin'e atıfta bulunarak, "Biz kişilere değil, DSG güçlerine destek vermekteyiz. Bu destek de geçici ve dönemseldir" dedi.
Jeffrey "ABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor. Biz, DSG ve yönetimine IŞİD'e karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz. Suriye'deki herhangi bir grubun geleceğine yönelik bir anlaşma yapmadık. Burada önemli olan IŞİD'in yenilgiye uğratılmasıdır. Bizim Suriye konusundaki görüşümüz, BMGK'nin 2254 sayılı kararında da belirtildiği gibi tüm Suriyeliler'i kapsayan adil ve açık bir seçimdir. Bunu bölgedeki her gruba belirtmekteyiz. DSG ile Kuzey Suriye'de görüştüğümüz gibi muhalif gruplarla da Oslo ve Kahire'de görüşmekteyiz." dedi..

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sonrasında oluşturulması planlanan güvenli bölgeye bir milyon sığınmacının yerleştirilmesi ile ilgili bir soruya cevap veren Jeffrey, bu konuda Türkiye'den bir takım güvenceler aldıklarını ifade etti. 

Kaynak: Editör: CENGİZ YUCAK
Etiketler: ABD'DEN, YENİ, MAZLUM, KOBANİ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı