Kocaeli'ye önemli uyarı
13 KURUŞLUK İNDİRİM
CHP'den sert tepki!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İhsanoğlu'ndan İmamoğlu'na çatı

Adalet Bora
01.01.1970 / 02:00


Cumhurbaşkanlığı seçiminden başlayıp, 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri gösterdi ki bundan sonraki seçimler çatı adayları ve ittifaklarla yoluna devam edecek.

Ve yine bu seçimler gösterdi ki;  dün mütteffik olanlar yarın karşı cephede yer alabilecek. Siyaset sahnesinin bu denklemine artık seçmende uyum sağlamış durumda.Yani bugünün bileşenleri yarının karşı bloğunda yer alabilirler. Bunun en çarpıcı örneği 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ve CHP'nin ittifakı ve çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu örneğidir.. O günün koşullarında CHP ve MHP aynı çatı altında buluşmuşlardı..

O zamanlarda CHP tabanı da, MHP tabanı da  ilk etapta tepki göstermiş, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli o tepkileri kayda bile almamışlardı..  Nihayetinde Ekmeleddin İhsanoğlu, ne milliyetçi ne de solcuydu. Tam anlamıyla siyasi kimlik olarak adlandırıldığında ortaya kocaman bir sağcı ve muhafazakar isim olarak tanımlanıyordu ancak siyaset denkleminde acaip bir durumun da ilk örneği olarak tarihteki yerini bu şekliyle almıştı

SONRASINDA DURUMLAR DEĞİŞTİ

Müttefikler ve ittifaklar değişti. MHP bu sefer ittifak olarak Ak Parti'yi tercih etti, CHP ise İhsanoğlu çatısından İmamoğlu 'na geçiş yaparken çatı yerine çoklu ortaklığı tercih etti.. Bu nedenle de yarı MHP'li sayılan İYİ Parti ile ittifakı seçti ve perde arkasında da geçmişte SHP'nin Güneydoğu'da HDP'nin atası olan HEP ile yaptığı ittifakın aynısını bu sefer  İstanbul seçimleri dahil 31 Mart'taki seçimlerin genelinde İYİ Partinin güçlü olduğu yerlerde Akşener'in adaylarını, HDP'nin güçlü olduğu yerlerde ise HDP'nin sıcak baktığı isimleri aday göstererek çoklu ortaklık yöntemini tercih etti.

CHP buna karşılık Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaklık yaptığı  MHP'yi ırkçı ve kürt düşmanı göstererek bu seçimlerde hem Akşener'i hem de HDP'yi fazlasıyla memnun etmeyi de başarırıken  beş yıl önceki  MHP ile olan ortaklığına da adeta rahmet okudu..

Yarın ne olur bu çoklu ortaklık devam eder mi bilinmez ama bu şaşkınlık verici durum halıhazırda da devam ediyor.. Bu durum bugünde yarın da ve gelecekte de siyasetin kara deliği olarak varlığını korumaya devam edecek gibi görünüyor..

Sonuç olarak bugüne gelecek olursak; 23 Haziran seçimini CHP kazanmadı. CHP sadece çatı adayı gösterdi ve özellikle CHP'lilik kimliğini arka plana itti. Bunu ittifak yaptığı İYİ parti için yapmadı. Bunu CHP'yi değil Ekrem İmamoğlu'nu destekleyen ve desteğini her defasında açık ve net ifade eden HDP için yaptı. İşin eğrisi doğrusu bu..

 Sonuç olarak CHP tek başına hiç bir seçimi alamayacağını  tespit ettiğinden bu yana  daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak Ekmeleddin  İhsanoğlu deneyiminden kendine yeni yollar belirledi ve bir adım daha atarak çatı adayını belirlerken hem sağın hem solun kabul edeceği bir ismi ittifak yaptığı partilerle görüş ve önerilerini dikkate alarak çıkardı.. İmamoğlu'da seçim süreci boyunca  CHP'lilik kimliğini özenle örtmeyi başardı ve kendisini destekleyen ortak partilerin önceliklerini kendi hasassiyetleri olarak kamuoyuna sundu .

AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ

Ak Partinin İstanbul seçimini kaybetmesi elbette ki parti açısından çok önemli bir çalışma konusu olacak. İçerden ve dışarıdan bir bütün olarak bakıldığında Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan sonraki süreci kendisi yönetecek ve parti içinden güvendiği isimleri yeniden gözden geçirerek kendisini yanıltanlara ve seçimin kaybedilmesinde kusuru olanlara yönelik daha ciddi adımlar atacak. 

SON SÖZ OLARAK

Hem siyaset sahnesinde hem bireysel hayatta gerçek olan şudur ki; Bugün birlikte yol aldıklarınızın yarın sizi ilk satanlar ve sırtınıza ilk hançeri vuranlardan olacakların başını çekebileceğini asla unutmadan yola devam etmekten başka çare yok!

Etiketler:
Bu yazi toplam 3637 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR