Kocaeli'ye önemli uyarı
13 KURUŞLUK İNDİRİM
CHP'den sert tepki!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABC'ye polis baskını

ABC'ye polis baskını
06.06.2019 / 22:31


Avustralya devlet televizyonu ABC'ye polis baskını

Medyaya yönelik baskılar dünyanın her yerinde katlanarak artıyor. Türkiye, 150'ye yakın tutuklu gazeteci ile dünyada en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülke olarak sınıflandırılırken, kimi Batı ülkelerinde de basın özgürlüğüne zarar verecek adımlar geliyor.

Avustralya'da devlet televizyonu ABC, sabah erken saatlerde polis tarafından basıldı.

Kanalın Sydney'deki merkezine düzenlenen baskının, 'gizli belgelerin sızdırılması' ile ilgili olduğu belirtilirken, gözaltı yapılmayacağı da kamuoyuna duyuruldu.

Baskının gerekçesinin ise, 2017'de yayınlanan 'Afgan Belgeleri' ile olduğu açıklandı. Belgelerde, Avustralya Özel Birlikleri'nin Afganistan'da karıştığı öldürme ve görevi kötüye kullanma iddialarına yer veriliyordu.

İddiaların kaynağı ise yüzlerce sayfalık gizli savunma belgeleriydi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, kanal polisin elinde gazeteciler Dan Oakes ve Sam Clark ile haber müdürü Gaven Morris için arama izni bulunduğunu duyurdu ve kararı kınadı.

ABC Genel Müdür David Anderson ise, "Bu çok ciddi bir gelişme ve basın özgürlüğü ile ulusal güvenlik ve savunma meselelerinde kamu denetimi hakkında çok meşru endişeler doğuruyor" açıklamasını yaptı.

Gazetecilerin yanında olduklarını ifade eden Anderson, "ABC gazetecilerinin yanında duruyor, kaynaklarını koruyor ve açıkça kamu yararı bulunduğu sürece ulusal güvenlik ve istihbarat konularında korkusuzca haber yapmaya devam edecek" dedi.

Avustralya polisi salı günü de Amerikan News Corp'a çalışan gazeteci Annika Smethurst'ün Canberra'daki evinde arama yapmıştı. Polis ise ABC'ye yapılan baskının bu aramayla ilgisi olmadığını belirtti.

ABC çalışanları da polis baskınını sosyal medya hesapları üzerinden an be an paylaşarak tepki gösterdi.


YAZARLAR