Kocaeli'ye önemli uyarı
13 KURUŞLUK İNDİRİM
CHP'den sert tepki!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ak Parti Kocaeli'de Ellibeş o düğümleri çözecek!

Ak Parti Kocaeli'de Ellibeş o düğümleri çözecek!
27.05.2019 / 10:38


ADALET BORA- Ak Parti Kocaeli'de beklenen il başkanı açıklandı. 

İl başkanı Abdullah Eryarsoy'un istifasından sonra boşalan ve çok sayıda ismin il başkanlığı için gündeme geldiği sonuç itibariyle iki kategoride yarışan isimlerin arasından Ak Parti Kocaeli'nin yeni il başkanı Gölcük eski belediye başkanı Mehmet Ellibeş oldu.. 

Ellibeş'in en önemli özelliklerinden biri aday gösterilmeyen 11 belediye başkanları arasında yer almasının yanısıra Üçüncü döneme takılan isimlerden birisi olmasıydı. Yani Ellibeş belki üçüncü döneme takılmasaydı yeniden aday gösterilebilirdi ki- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü kararı da bu durumu güçlendirdi.Sakin kişiliğiyle tanınan Mehmet Ellibeş'in il başkanı olarak açıklanması teşkilatta çok olumlu karşılandı, milletvekilleri, eski ve yeni belediye başkanları, ilçe başkanları ve yöneticiler başta olmak üzere herkes tarafından ortak payda olarak yormlandı..

Hemen herkes Ellibeş'in il başkanı olarak atanmasında ortak bir fikirde buluşturdu; Abilik yapacak!Peki yeni  il başkanı Ellibeş sadece abilik yapsın diye mi  Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından  tercih edildi ?

Bana göre Ellibeş'in Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilmesi sadece 'abilik' yapacak olmasıyla sınırlandırılamaz. Evet doğru, abilik yapacak. Bununla birlikte Başkan Ellibeş , belediye başkanlığı tecrübesini de konuşturacak ve kamuoyuna çok yansıtılmasada hissedilir derecede konuşulan parti içindeki kamplaşmaların başını çekenlere de çeki düzen verecek. Yani profesyonel bir il başkanı olacak. Kentte tüm dengeleri sağlayacak. Genel Merkezin kararlarını uygulayacak. Kişisel çıkarlar ve bekletileri olmadığından çok rahat bir şekilde tarafsızlık ilkesini uygulayacak.. Yani ilk etapta beklentiler bu yönde. Elbette şimdiden konuşmak için çok erken, ancak bu kadar ince elenip sık dokulan bir süreçten sonra Ellibeş'in atanması bu yöndeki beklentileri de beraberinde getiriyor

Çünkü; Mahmut Civelek döneminden başlayıp, Şemsettin Ceyhan'la ve ardından Abdullah Eryarsoy ile devam eden parti içi kaynamaları, partideki düğümlenmeleri, çekişmeleri, taraftarlık veya varsa grupçuluğun Ellibeş başkanlığında sonlandırılması ve partinin yeniden Kocaeli'de tek ses tek amaç etrafında toparlanmasına büyük katkısı olacağı da bu isim belirlemede önemli rol oynadığı kanaatindeyim

Artıları bir hayli fazla olan ve sadece Ak Parti Kocaeli'de değil Kocaeli kamuoyunda da olumlu yönde karşılık bulan yeni il başkanı Mehmet Ellibeş'in Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın kentte estirdiği barışçıl, her kesime aynı mesafede olma, muhalefete karşı ılımlı tavırlarıyla aynı düzlemde bir il başkanlığı yapacağı da güçlü beklentiler arasında. Bu süreçteki en önemli beklenti ise hem il hem de ilçelerde oluşan ve oluşturulan kamplaşma, genel merkezden bağımsız olarak kendi iktidarlarını sürdürme peşinde olanların attığı kör düğümleri çözmek.. 

Sözün Özü, Mehmet başkan ile Tahir Başkan Kocaeli'de yeni bir süreç başlatacaklar ve hem kent yönetiminde hem de parti yönetiminde birlik ve beraberliği sağlama yolunda önemli işlere imza atacaklar gibi görünüyor..

Bu arada küçük bir dipnot eklemeden geçmeyeceğim, belediye başkanlığı döneminde sosyal medyayı pek kullanmayan Başkan Ellibeş'in il başkanlığı döneminde bu tavrını değiştirmesi ise önemli bir artı olacak diyor, Başkan Ellibeş'i yeni görevinden dolayı kutluyor, başarılar diliyoruz!


Etiketler:
YAZARLAR