Kocaeli'ye önemli uyarı
13 KURUŞLUK İNDİRİM
CHP'den sert tepki!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

1 Mayıs'ta oyun nasıl bozuldu?

1 Mayıs'ta oyun nasıl bozuldu?
02.05.2019 / 02:37


ADALET BORA- Bugün emeğin ve dayanışmanın en güzel günü.. Bugün çalışan, alın teri döken, ekmeğini alın teriyle kazananların bayramı.. Bugün şöyle bir geçmişe yolculuk yaptığımızda kurulan tuzakların, oynanan oyunların nasıl da yıllarca bu ülkenin evlatlarını birbirine düşürdüğünü de bir kez daha açık ve net görme günüdür aynı zamanda..

1 Mayıs yıllarca bu ülkede öfke, korku ve terör estirilerek yaşandı.. 1 Mayıs alanları hesaplaşma ve kavga arenalarına dönüştürüldü. Emek ve ekmeğin, dayanışmanın perdelendiği bir mecra olarak kullanıldı bu ülkede.. Katılanlar cesur, kahraman, efsane, yiğit ve solcu olarak yüceleştirilirken, katılmayanlar veya kavgaya karşı olanlar ise faşist,sağcı olarak bölündü yıllarca..

Korkardı insanlar 1 Mayıs'tan.. Korkutularak ve tehdit edilerek işçiler, çalışanlar mayın tarlasına sürülürdü.. Sendika ağalarının içerde ve dışarıdaki işbirlikçilerinin gövde gösterisi ve kendi çıkarları için tehdit mekanizması haline getirilmişti 1 Mayıs.. İstediğim zaman milyonlarca işçiyi sahaya sürerim demeninin en keskin göstergesi ve tehdit aracıydı niyahetinde.. 

1 Mayıs felaket senaryoların sahnelendiği gün olarak zihinlere kazındı.. Gizli ve alçak eller yıllarca bu ülkenin zaten gariban ve emeği ve ekmeği peşinde olan o işçileri böyle kullandılar..

Sendika ağaları ve yandaşları, altlarında milyonluk ve trilyonluk araçlar, saltanatlarını sürdürürken işçi ve emekçiyi sahaya sürüp bir de kavgaya, dövüşe, sokakları, alanları talan etmeye zorladılar ve istediklerini her zaman elde ettiler..

1MAYIS'TA OYUN NASIL BOZULDU


Bu oyun Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" bayramı olarak resmi tatil ilan edilerek bozuldu..Ve bayrama dönüştü 1 Mayıs..

Son 10 yıldır Herkes güvenle, huzurla, şarkılar ve türküler eşliğinde hem bayramı kutluyor

Yine sloganlar atılıyor.Yine hakedilen ve emeğin karşılıı olan ücret talepleri dile getiriliyor, yine  "Hak, hukuk, adalet", "Yaşasın 1 Mayıs" 'İşçiyiz, haklıyız kazanacağız' sloganları hep bir ağızdan atılıyor..


Yine patronlara istedikleri mesajı veriyorlar ama bir farkla, üç beş provaktörün dışında hepsi omuz omuza yürüyürek ve taşkınlık yapmadan, yakmadan yıkmadan bayram havasında kutlayarak yapıyorlar..

Emeğin ve ekmeğin kutsallığına yarışır, dayanışma ve huzur içinde bu taleplerin dile getirlebilirliğini ve bunun mümkün olduğu kanıtlanırken, o kalleş ve katil ellerin yıllarca bu ülkenin evlatlarını nasıl birbirlerine düşürüp, sonra karşısına geçip keyif çattıkları da bir kez daha düşünülmeye ve hatırda tutulmaya devam edilmeli.Çünkü onlar hiç bir zaman bu ülkede bayramların bayram olmasını istemiyorlar ve yine yeni yeniden oyunlar kurmaya devam edecekler..Oyunlarını bozmak ve onlara fırsat vermemek için ne yapmak gerekiyor; geçmişten ders alarak yeni tuzaklara  düşmeden, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan barış ve huzur içinde mümkün olan ortak payda buluşmamımız ve birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor . Emek ve dayanışmanın 1 Mayıs'ı kutlu olsun..


Etiketler:
YAZARLAR