Süre uzatıldı
Görevden alındı
Komutanlık duyurdu
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜSİAD'tan AB açıklaması

TÜSİAD'tan AB açıklaması
25.03.2019 / 16:39


HABERPİ/EKONOMİ- TÜSİAD  Avrupa Birliği 62 yaşına girerken Türkiye için önemi konusunda bir açıklama yaptı

TÜSİAD açıklamasında; AB-Türkiye ilişkileri tarihsel derinlik, güncel ortaklık ve gelecek kazanımları içerir. Kısa vadeli, dönemsel sorunlar ilişkilerin stratejik dokusu ve şekillenmekte olan yeni küresel düzende gelecek vizyonunun önüne geçmemeli. Türkiye açısından, AB üyelik süreci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için birçok artı değer yarattı. İkili ilişkilerin sadece bir ekonomik ortaklık ve alışveriş, teknik uyum ya da konu temelli stratejik işbirliklerinin ötesinde, demokratik değerler temelinde ortak bir gelecek ve aidiyet olarak görülmesi gerekir. Başarılı AB-Türkiye ilişkileri üçlü bir kazan-kazan-kazan formülüdür: Avrupa için, Türkiye için, Dünyada barış, demokrasi ve refah için.

Küresel dengeler hızla değişiyor, dijital dönüşüm çağı ilerliyor.

Avrupa Birliği kırılmalar yaşasa da küresel düzeyde en önemli denge merkezi olmaya devam ediyor.

AB sürdürülebilir toplum, ekonomi ve çevre için sürdürülebilir Birlik yolunda 21. yüzyılın gerektirdiği hız, esneklik ve etkinliğe ulaşmak üzere ihtiyaç duyduğu yapısal dönüşümü güçlü bir siyasi iradeyle tamamlamalı.

Bu dönemde Türkiye AB politikasını akılcı bir zeminde geliştirmeli.

Avrupa demokratik değerlerine sahip ve AB ekonomisi ve hukuki düzeni ile entegrasyon içinde bir Avrasya merkezi olmak Türkiye'nin küresel güç kaynağıdır.

Türkiye'nin AB üyeliği her iki tarafın da etki alanının, dünyada barış, demokrasi ve refahın genişlemesi anlamına gelen kazan-kazan-kazan formülüdür.'dedi 


Etiketler:
YAZARLAR