Kocaeli'ye önemli uyarı
13 KURUŞLUK İNDİRİM
CHP'den sert tepki!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AK GENÇLİK YAYA KALDI!

AK GENÇLİK YAYA KALDI!
AKP Gebze Gençlik Kolları’nın özünde atama olan “kongresi”nde başkanlığa Samet Coşkun “seçildi”. Tek liste dayatmasında Başbakan’ın “İleri demokrasi”si yaya bırakıldı
27.09.2011 / 12:52


AKP Gebze İlçe Gençlik Kolları’nın “Tek liste” dayatması ile demokrasinin ayaklar altına alındığı kongresi öngörüldüğü gibi rezaletle sonuçlandı. Rezilliğin baş sorumlularından AKP İl Başkanı Mahmut Civelek meseleyi önce takdiri ilahiye bağladı, ardından faturayı son derece demokratik bir şekilde tepkisini dile getiren Pembe Baş’a kesti. Genç partilisine salonda fırça atarak tüm rezaleti ört bas etmeye çalıştı. AKP Gebze’de tek liste dayatmasına karşı bir grup partili ısrarla direnirken divana verilen ilk liste kongreyi dondurdu. İkinci kez verilen liste, “Geç verdiniz” diye kabul edilmedi.

“İleri demokrasi”yi gölgede bıraktılar!

Başbakan Erdoğan’ın “İleri demokrasi” tezi, “Çok ileri demokrasi!” oyunu ile kendi partililerince çürütülürken Gençlik Kolları Başkanlığı’na Samet Coşkun, Civelek’in talimatıyla oy hakkı olmayan partililerin dahi alkışı, çok sayıda partilinin ise Civelek’i ıslıklaması, yuhalaması ve salonu terk etmesi ile “seçildi.” Liste ilk verildiğinde AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak kongreyi yine ertelemek isterken İl Başkanı Mahmut Civelek, üstelik parti kuralına göre müdahale hakkı Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde olmasına rağmen sürece müdahil olup erteletmedi.

İki kez ertelenmişti

AKP Gebze Gençlik Kolları’nın düpedüz atamaya dönüşen dünkü “kongresi” hatırlanacağı üzere aday sayısının teke düşmemesi üzere antidemokratik bir tavır ile ertelenmişti. Geçen hafta yapılması beklenen kongre aday sayısı yine teke düşmeyince bu sefer, “Yapacak yer bulamadık” gerekçesiyle düne ertelendi. Dünkü kongrede de divana Hüseyin Şarkıcı başkanlığındaki bir liste önce kongre başladıktan sonra verildi. Listenin divana verilmesi ile birlikte kongre donduruldu. Bir saati aşkın süren temasların ardından Samet Coşkun başkanlığında bir liste divana verilirken bu listenin okunduğu esnada Hüseyin Şarkıcı başkanlığındaki liste divana yine verildi.

Oyları saymaya ne hacet!

Divan Başkanı Yekta Türker; İl Başkanı Mahmut Civelek ve İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak’ın demokrasi ihlallerine nazire yaparcasına, “Geç verdiniz” diye listeyi kabul etmedi. AKP Gebze Gençlik Kolları’nda demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınıp yapılanın kongre olduğunda ısrarla ısrar edilirken Samet Coşkun’un listesi için oylamaya geçildi. Delege olanla olmayanın belli olmadığı salonda açık oylamaya geçildi. Samet Coşkun’un listesine bir grup partili oy verirken, bir grup partili ret oyu verdi. Oyların sayılmasına gerek kalmadan ve bir kez daha demokrasi itinayla ayaklar altına alınıp atanan başkan Samet Coşkun’un seçildiği iddia edildi.

Acemi siyasetçi özür dileyince

usta siyasetçi fırsatı tepmedi!

İktidar partisi de olsa siyaseti menfaatleri değil idealleri için yaptığını ispatlayan gruptan Pembe Baş bu esnada söz alıp tepki gösterdi. Baş konuştuğu esnada Civelek’in listesinden bir kez daha yönetime girme telaşında olduğu sanılan il yöneticileri, Baş’ın konuşmasını kesmeye çalıştı. Pembe Baş, bir buçuk senelik emeklerinin demokrasi ihlali ile ayaklar altına alındığını ifade etti ancak başta Celal Çelikbilek olmak üzere partili yöneticiler tarafından engellendi. Bu esnada İl Başkanı Mahmut Civelek yeniden söz alıp kürsüye çıktı. Ne söylediğini dinlemeye bile tenezzül etmediği Pembe Baş bir de arada, “Özür dilerim…” deme zaafında bulununca Civelek’in eline bir koz daha geçti. Partilisinin lafını ağzına yine tıkayan Civelek, “Konuş, konuş, özür dile.. Gazeteciler neler yazacak yarın” diye fırçasını attı.

Takdiri ilahiye bağladı:

“Kaderin dışına çıkamazsınız”

Civelek ilk konuşması esnasında ise tek listeli kongreyi “kırgınlık, küskünlük olmasın”, “Kazanan kaybeden olmasın” gerekçeleriyle savunduğunu belirtip ilçe kongrelerinin de aynı “demokratik yöntemle” belirleneceğini ifade etti. Demokrasi ihlaline gösterilen tepkiyi, “Listeye girilmeme tepkisi” diye de algılayan Civelek meseleyi arada takdiri ilahiye de bağlayıp, “Ben de ilçe başkanı olmak için her türlü kritere sahibim diyordum. Ama olmadım. Ne yapsaydım, sizin gibi bağırsa mı idim? Bugün Allah’a şükür ki il başkanıyım. Size çizilen kaderin dışına çıkamazsınız” dedi.

Yeni yönetim

Samet Coşkun (Başkan), Numan Akpınar, Serpil Yakan, Kenan Soysal, Serhat Korkut, Gökhan Abanoz, Enes Yaylak, Cihan Taşçı, Nurcan Yalçın, Birol Yılmaz, Cihan Ergin, Hüseyin Şarkıcı, Fatih Demir, Sercan İpek, Onur Aydın, Aybars Bağlar, Onur Durukan, Burak Sarı, Çağrı Yılmaz, Orhan Köksal, Okan Arslan, Hasan Tatoğlu, Zeliha Kapan, Samet Özçelik, Mustafa Gül, Zafer Albayrak, Selim Karakirpik, Rıdvan Güvenç, Ertan Kara, Özge Bilge.

Yönetimde dün liste veren Şarkıcı ile birlikte tek liste dayatması sonucu geri adım atan Burak Sarı da yer aldı. Dünkü “kongre” de ayrıca 30 kişilik yedek yönetim, 105 il delegesi ve 53 de il delegeliğine yedek üye “seçimi” yapıldı.


YAZARLAR